15 Temmuz Kenya'da Anıldı
15 Temmuz Kenya'da Anıldı
1083 defa okunmuş - 17 Temmuz 2017 - Pazartesi 11:05

Kenya’da 15 Temmuz Demokrasi  ve Milli Birlik Günü Nairobi’de iki farklı etkinlikle anıldı. Büyükelçiliğimizin gerçekleştirdiği ilk etkinlikte Nairobi Karura Ormanı’nda Şehitler anısına ağaç dikimi gerçekleştirildi ve 15 Temmuz Fidanlığı’nın  açılış töreni yapıldı.

                TİKA Nairobi Koordinatörlüğümüzün ev sahipliğinde ve AA işbirliğinde gerçekleştirilen akşamki programda ise  Resim Sergisi ve  Film Gösterimi nden oluşan 15 Temmuz Demokrasi  ve Milli Birlik Günü programı gerçekleştirildi. Türkiye’nin  darbe girişimi esnasında demokrasisine nasıl sahip çıktığı üst düzey bürokrat, yerel valiler, STK temsilcileri, diplomatlar ve gazeteciler ile Türkiye Mezunlarının katıldığı bir topluluğa detaylica anlatildi  ve büyük ilgi gördü.

                Programda Koordinatörlüğümüzce yapılan sunumda ise Kenya’da etkin olarak faaliyetlerini sürdüren FETÖ’nün eğitim ve iş dünyasındaki yapılanmaları ve demokratik mekanizmaları nasıl kötüye kullandığı aktarıldı. Kenya Cumhurbaşkanlığı Kurak ve Yarı Kurak Bölgeleri  Kalkındırma Başdanışmanı Mukhtar OGLE seçim sürecindeki Kenya’nın Türkiye’den demokratik kurumlarını koruma noktasında öğreneceği çok şey olduğunu ve farklı hayat görüşlerinde insanların hep birlikte darbe girişimine  karşı direnmelerini çok değerli bulduklarını  ifade etti. Program sonrasındaki yemekte ise katılımcılarla yapılan ikili görüşmelerde kendi alanlarında FETÖ’nün aktif  faaliyet gösterdiği kurum ve ilişkilere dair detaylı bilgilendirme imkanı bulundu. 

İlgili Fotoğraflar
15 Temmuz Kenya'da Anıldı     15 Temmuz Kenya'da Anıldı     15 Temmuz Kenya'da Anıldı
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...